A700W227M2R5ATE006
A700W227M2R5ATE006
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700W227M2R5ATE006
LIXINC Part # A700W227M2R5ATE006
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700W227M2R5ATE006 PCB Footprint and Symbol
A700W227M2R5ATE006 Specifications
Part Number:A700W227M2R5ATE006
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :6mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :6.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V