A700V227M002ATE009
A700V227M002ATE009
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700V227M002ATE009
LIXINC Part # A700V227M002ATE009
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 2V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700V227M002ATE009 PCB Footprint and Symbol
A700V227M002ATE009 Specifications
Part Number:A700V227M002ATE009
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2 V