TYEH1H106F55MTR
TYEH1H106F55MTR
Enlarge
For Reference Only
Part Number TYEH1H106F55MTR
LIXINC Part # TYEH1H106F55MTR
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TYEH1H106F55MTR PCB Footprint and Symbol
TYEH1H106F55MTR Specifications
Part Number:TYEH1H106F55MTR
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :-
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :39 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :26 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V