X1288V14-2.7
X1288V14-2.7
Enlarge
For Reference Only
Part Number X1288V14-2.7
LIXINC Part # X1288V14-2.7
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models X1288V14-2.7 PCB Footprint and Symbol
X1288V14-2.7 Specifications
Part Number:X1288V14-2.7
Brand:Texas Instruments
Current - Timekeeping (Max) :10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Date Format :YY-MM-DD-dd
Features :Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :0°C ~ 70°C
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :14-TSSOP
Time Format :HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Type :Clock/Calendar
Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :1.8V ~ 5.5V