X9408WV24-2.7T1
X9408WV24-2.7T1
Enlarge
For Reference Only
Part Number X9408WV24-2.7T1
LIXINC Part # X9408WV24-2.7T1
Manufacturer Xicor-Division of Intersil
Category
Description DIGITAL POT, 4 FUNC, 1
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models X9408WV24-2.7T1 PCB Footprint and Symbol
X9408WV24-2.7T1 Specifications
Part Number:X9408WV24-2.7T1
Brand:Texas Instruments
Configuration :Potentiometer
Features :Selectable Address
Interface :I²C
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :4
Number of Taps :64
Operating Temperature :0°C ~ 70°C
Product Status :Active
Resistance (Ohms) :10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :150
Supplier Device Package :24-TSSOP
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :±300ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :±2.7V ~ 5.5V