X9317US8-2.7
X9317US8-2.7
Enlarge
For Reference Only
Part Number X9317US8-2.7
LIXINC Part # X9317US8-2.7
Manufacturer Xicor-Division of Intersil
Category
Description DIGITAL POT, 1 FUNC, 5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models X9317US8-2.7 PCB Footprint and Symbol
X9317US8-2.7 Specifications
Part Number:X9317US8-2.7
Brand:Texas Instruments
Configuration :Potentiometer
Features :-
Interface :Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Number of Taps :100
Operating Temperature :0°C ~ 70°C
Product Status :Active
Resistance (Ohms) :50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :400
Supplier Device Package :8-SOIC
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :±300ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V