HPC46003V20/NOPB
HPC46003V20/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number HPC46003V20/NOPB
LIXINC Part # HPC46003V20/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HPC46003V20/NOPB PCB Footprint and Symbol
HPC46003V20/NOPB Specifications
Part Number:HPC46003V20/NOPB
Brand:Texas Instruments
Connectivity :Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Core Processor :HPC
Core Size :16-Bit
Data Converters :-
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :52
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :External
Package / Case :68-LCC (J-Lead)
Peripherals :PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :-
Program Memory Type :ROMless
RAM Size :256 x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :68-PLCC (25.13x25.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :4.5V ~ 5.5V