LM3S828-IQN50
LM3S828-IQN50
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM3S828-IQN50
LIXINC Part # LM3S828-IQN50
Manufacturer Luminary Micro
Category
Description IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM3S828-IQN50 PCB Footprint and Symbol
LM3S828-IQN50 Specifications
Part Number:LM3S828-IQN50
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M3
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :28
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :48-LQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :64KB (64K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :8K x 8
Speed :50MHz
Supplier Device Package :48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :3V ~ 3.6V