ATMEGA329P-16AU
ATMEGA329P-16AU
Enlarge
For Reference Only
Part Number ATMEGA329P-16AU
LIXINC Part # ATMEGA329P-16AU
Manufacturer Atmel (Microchip Technology)
Category
Description IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ATMEGA329P-16AU PCB Footprint and Symbol
ATMEGA329P-16AU Specifications
Part Number:ATMEGA329P-16AU
Brand:Texas Instruments
Connectivity :SPI, UART/USART, USI
Core Processor :AVR
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :1K x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :54
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :64-TQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :32KB (16K x 16)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :2K x 8
Speed :16MHz
Supplier Device Package :64-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 5.5V