LM3S2620-IBZ25-A2
LM3S2620-IBZ25-A2
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM3S2620-IBZ25-A2
LIXINC Part # LM3S2620-IBZ25-A2
Manufacturer Luminary Micro
Category
Description IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM3S2620-IBZ25-A2 PCB Footprint and Symbol
LM3S2620-IBZ25-A2 Specifications
Part Number:LM3S2620-IBZ25-A2
Brand:Texas Instruments
Connectivity :CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M3
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :-
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :52
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :108-LFBGA
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :128KB (128K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :32K x 8
Speed :25MHz
Supplier Device Package :108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.25V ~ 2.75V