ATMEGA88-20AUR
ATMEGA88-20AUR
Enlarge
For Reference Only
Part Number ATMEGA88-20AUR
LIXINC Part # ATMEGA88-20AUR
Manufacturer Atmel (Microchip Technology)
Category
Description IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ATMEGA88-20AUR PCB Footprint and Symbol
ATMEGA88-20AUR Specifications
Part Number:ATMEGA88-20AUR
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :AVR
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :512 x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :23
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :32-TQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :8KB (4K x 16)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :1K x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 5.5V