QS74FCT640CTSO
QS74FCT640CTSO
Enlarge
For Reference Only
Part Number QS74FCT640CTSO
LIXINC Part # QS74FCT640CTSO
Manufacturer Quality Semiconductor
Category
Description IC TRANSCEIVER 5V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models QS74FCT640CTSO PCB Footprint and Symbol
QS74FCT640CTSO Specifications
Part Number:QS74FCT640CTSO
Brand:Texas Instruments
Current - Output High, Low :-, 64mA
Input Type :TTL
Logic Type :Transceiver
Mounting Type :Surface Mount
Number of Bits per Element :8
Number of Elements :1
Operating Temperature :0°C ~ 70°C
Output Type :3-State
Package / Case :-
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :-
Voltage - Supply :5V