LT1389ACS8-1.25#TR
LT1389ACS8-1.25#TR
Enlarge
For Reference Only
Part Number LT1389ACS8-1.25#TR
LIXINC Part # LT1389ACS8-1.25#TR
Manufacturer Linear Technology
Category
Description IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LT1389ACS8-1.25#TR PCB Footprint and Symbol
LT1389ACS8-1.25#TR Specifications
Part Number:LT1389ACS8-1.25#TR
Brand:Texas Instruments
Current - Cathode :600 µA
Current - Output :20 mA
Current - Supply :-
Mounting Type :Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz :25µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz :-
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :Fixed
Product Status :Active
Reference Type :Shunt
Supplier Device Package :8-SO
Temperature Coefficient :10ppm/°C
Tolerance :±0.05%
Voltage - Input :-
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.25V