MPQ8636GV-20-Z
MPQ8636GV-20-Z
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPQ8636GV-20-Z
LIXINC Part # MPQ8636GV-20-Z
Manufacturer Monolithic Power Systems
Category
Description IC REG BUCK ADJUSTABLE 20A 25QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPQ8636GV-20-Z PCB Footprint and Symbol
MPQ8636GV-20-Z Specifications
Part Number:MPQ8636GV-20-Z
Brand:Texas Instruments
Current - Output :20A
Frequency - Switching :200kHz ~ 1MHz
Function :Step-Down
Mounting Type :Surface Mount
Number of Outputs :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Adjustable
Package / Case :25-VFQFN
Product Status :Not For New Designs
Supplier Device Package :25-QFN (5x4)
Synchronous Rectifier :Yes
Topology :Buck
Voltage - Input (Max) :18V
Voltage - Input (Min) :4.5V
Voltage - Output (Max) :13V
Voltage - Output (Min/Fixed) :0.611V