AAT2158AIVN-0.6-T1
AAT2158AIVN-0.6-T1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AAT2158AIVN-0.6-T1
LIXINC Part # AAT2158AIVN-0.6-T1
Manufacturer Skyworks Solutions, Inc.
Category
Description IC REG 1.5A LOW NOISE QFN33-16
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AAT2158AIVN-0.6-T1 PCB Footprint and Symbol
AAT2158AIVN-0.6-T1 Specifications
Part Number:AAT2158AIVN-0.6-T1
Brand:Texas Instruments
Current - Output :1.5A
Frequency - Switching :1.4MHz
Function :Step-Down
Mounting Type :Surface Mount
Number of Outputs :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Adjustable
Package / Case :16-VFQFN Exposed Pad
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :16-QFN (3x3)
Synchronous Rectifier :No
Topology :Buck
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Input (Min) :2.4V
Voltage - Output (Max) :6V
Voltage - Output (Min/Fixed) :0.6V