TCR2DG28,LF
TCR2DG28,LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCR2DG28,LF
LIXINC Part # TCR2DG28,LF
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4WCSP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCR2DG28,LF PCB Footprint and Symbol
TCR2DG28,LF Specifications
Part Number:TCR2DG28,LF
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :70 µA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-UFBGA, WLCSP
Product Status :Active
Protection Features :Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
PSRR :-
Supplier Device Package :4-WCSP (0.79x0.79)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.8V
Voltage Dropout (Max) :0.12V @ 100mA