TCR15AG18,LF
TCR15AG18,LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCR15AG18,LF
LIXINC Part # TCR15AG18,LF
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 6WCSP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCR15AG18,LF PCB Footprint and Symbol
TCR15AG18,LF Specifications
Part Number:TCR15AG18,LF
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :40 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :6-XFBGA, WLCSP
Product Status :Active
Protection Features :Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
PSRR :95dB ~ 60dB (1kHz)
Supplier Device Package :6-WCSP (1.2x0.80)
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :0.648V @ 1.5A