TCR2EF15,LM(CT
TCR2EF15,LM(CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCR2EF15,LM(CT
LIXINC Part # TCR2EF15,LM(CT
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description IC REG LINEAR 1.5V 200MA SMV
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCR2EF15,LM(CT PCB Footprint and Symbol
TCR2EF15,LM(CT Specifications
Part Number:TCR2EF15,LM(CT
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :60 µA
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Active
Protection Features :Over Current
PSRR :73dB (1kHz)
Supplier Device Package :SMV
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.5V
Voltage Dropout (Max) :0.39V @ 150mA