LP5952TL-0.7/NOPB
LP5952TL-0.7/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP5952TL-0.7/NOPB
LIXINC Part # LP5952TL-0.7/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 0.7V 350MA 5DSBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP5952TL-0.7/NOPB PCB Footprint and Symbol
LP5952TL-0.7/NOPB Specifications
Part Number:LP5952TL-0.7/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :350mA
Current - Quiescent (Iq) :28 µA
Current - Supply (Max) :100 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :5-WFBGA, DSBGA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :5-DSBGA (1.5x1.2)
Voltage - Input (Max) :4.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :0.7V
Voltage Dropout (Max) :0.2V @ 350mA