LM78L15ACMX
LM78L15ACMX
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM78L15ACMX
LIXINC Part # LM78L15ACMX
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC REG LIN FIXED POS STD REG 15V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM78L15ACMX PCB Footprint and Symbol
LM78L15ACMX Specifications
Part Number:LM78L15ACMX
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :100mA
Current - Quiescent (Iq) :3 mA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :51dB (120Hz)
Supplier Device Package :8-SOIC
Voltage - Input (Max) :35V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :15V