LP3991TL-1.3
LP3991TL-1.3
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP3991TL-1.3
LIXINC Part # LP3991TL-1.3
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 1.3V 300MA 4DSBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP3991TL-1.3 PCB Footprint and Symbol
LP3991TL-1.3 Specifications
Part Number:LP3991TL-1.3
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :225 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-WFBGA, DSBGA
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :65dB (1kHz)
Supplier Device Package :4-DSBGA (1.01x1.29)
Voltage - Input (Max) :4V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.3V
Voltage Dropout (Max) :0.16V @ 300mA