TCR2LF21,LM(CT
TCR2LF21,LM(CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCR2LF21,LM(CT
LIXINC Part # TCR2LF21,LM(CT
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description IC REG LINEAR 2.1V 200MA SMV
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCR2LF21,LM(CT PCB Footprint and Symbol
TCR2LF21,LM(CT Specifications
Part Number:TCR2LF21,LM(CT
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :2 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Active
Protection Features :Over Current
PSRR :-
Supplier Device Package :SMV
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.1V
Voltage Dropout (Max) :0.56V @ 150mA