TCR2LN12,LF
TCR2LN12,LF
Enlarge
For Reference Only
Part Number TCR2LN12,LF
LIXINC Part # TCR2LN12,LF
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4SDFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCR2LN12,LF PCB Footprint and Symbol
TCR2LN12,LF Specifications
Part Number:TCR2LN12,LF
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :2 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-XFDFN Exposed Pad
Product Status :Active
Protection Features :Over Current
PSRR :-
Supplier Device Package :4-SDFN (0.8x0.8)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.2V
Voltage Dropout (Max) :1.23V @ 150mA