MP20042DG-MG-LF-Z
MP20042DG-MG-LF-Z
Enlarge
For Reference Only
Part Number MP20042DG-MG-LF-Z
LIXINC Part # MP20042DG-MG-LF-Z
Manufacturer Monolithic Power Systems
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V/2.8V 8QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MP20042DG-MG-LF-Z PCB Footprint and Symbol
MP20042DG-MG-LF-Z Specifications
Part Number:MP20042DG-MG-LF-Z
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA, 200mA
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :2
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :8-TFDFN Exposed Pad
Product Status :Not For New Designs
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :8-QFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V, 2.8V
Voltage Dropout (Max) :0.25V @ 200mA (Typ), 0.25V @ 200mA (Typ)