SC1565IT-2.5T
SC1565IT-2.5T
Enlarge
For Reference Only
Part Number SC1565IT-2.5T
LIXINC Part # SC1565IT-2.5T
Manufacturer Semtech
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SC1565IT-2.5T PCB Footprint and Symbol
SC1565IT-2.5T Specifications
Part Number:SC1565IT-2.5T
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :35 µA
Current - Supply (Max) :1.75 mA
Mounting Type :Through Hole
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :-
Supplier Device Package :TO-220
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.6V @ 1.5A