LP5990TM-3.6/NOPB
LP5990TM-3.6/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP5990TM-3.6/NOPB
LIXINC Part # LP5990TM-3.6/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 3.6V 200MA 4DSBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP5990TM-3.6/NOPB PCB Footprint and Symbol
LP5990TM-3.6/NOPB Specifications
Part Number:LP5990TM-3.6/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :200mA
Current - Quiescent (Iq) :75 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-WFBGA, DSBGA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :55dB (10kHz)
Supplier Device Package :4-DSBGA (0.9x0.9)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.6V
Voltage Dropout (Max) :0.25V @ 200mA