LP3852ES-2.5
LP3852ES-2.5
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP3852ES-2.5
LIXINC Part # LP3852ES-2.5
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DDPAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP3852ES-2.5 PCB Footprint and Symbol
LP3852ES-2.5 Specifications
Part Number:LP3852ES-2.5
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :3 mA
Current - Supply (Max) :10 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :73dB ~ 57dB (120Hz)