LM2936MP-3.3/NOPB
LM2936MP-3.3/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM2936MP-3.3/NOPB
LIXINC Part # LM2936MP-3.3/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description LM2936 ULTRA-LOW QUIESCENT CURRE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM2936MP-3.3/NOPB PCB Footprint and Symbol
LM2936MP-3.3/NOPB Specifications
Part Number:LM2936MP-3.3/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :50mA
Current - Quiescent (Iq) :15 µA
Current - Supply (Max) :2.5 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :60dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :40V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.4V @ 50mA