LM2937IMPX-3.3/NOPB
LM2937IMPX-3.3/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM2937IMPX-3.3/NOPB
LIXINC Part # LM2937IMPX-3.3/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Category
Description LM2937 500 MA LOW DROPOUT REGULA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM2937IMPX-3.3/NOPB PCB Footprint and Symbol
LM2937IMPX-3.3/NOPB Specifications
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :400mA
Current - Quiescent (Iq) :2 mA
Current - Supply (Max) :1.25 A
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :-
Supplier Device Package :SOT-223-4
Voltage - Input (Max) :26V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1V @ 50mA