LP38842SX-1.5
LP38842SX-1.5
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP38842SX-1.5
LIXINC Part # LP38842SX-1.5
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DDPAK
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP38842SX-1.5 PCB Footprint and Symbol
LP38842SX-1.5 Specifications
Part Number:LP38842SX-1.5
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :30 µA
Current - Supply (Max) :40 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)