LP5900SDX-2.7
LP5900SDX-2.7
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP5900SDX-2.7
LIXINC Part # LP5900SDX-2.7
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 2.7V 150MA 6WSON
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP5900SDX-2.7 PCB Footprint and Symbol
LP5900SDX-2.7 Specifications
Part Number:LP5900SDX-2.7
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :50 µA
Current - Supply (Max) :230 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :6-WDFN Exposed Pad
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :6-WSON (2.2x2.5)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.7V
Voltage Dropout (Max) :0.15V @ 150mA