LMS8117AMP-3.3
LMS8117AMP-3.3
Enlarge
For Reference Only
Part Number LMS8117AMP-3.3
LIXINC Part # LMS8117AMP-3.3
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LMS8117AMP-3.3 PCB Footprint and Symbol
LMS8117AMP-3.3 Specifications
Part Number:LMS8117AMP-3.3
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :5 mA
Current - Supply (Max) :10 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature
PSRR :60 ~ 75 dB (120Hz)
Supplier Device Package :SOT-223
Voltage - Input (Max) :15V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :1.25V @ 1A