LP2989AIMM-3.3
LP2989AIMM-3.3
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP2989AIMM-3.3
LIXINC Part # LP2989AIMM-3.3
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8VSSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP2989AIMM-3.3 PCB Footprint and Symbol
LP2989AIMM-3.3 Specifications
Part Number:LP2989AIMM-3.3
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :500mA
Current - Quiescent (Iq) :175 µA
Current - Supply (Max) :9 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :60dB (1kHz)
Supplier Device Package :8-VSSOP
Voltage - Input (Max) :16V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.65V @ 500mA