MP6401DQT-25BD3-LF-Z
MP6401DQT-25BD3-LF-Z
Enlarge
For Reference Only
Part Number MP6401DQT-25BD3-LF-Z
LIXINC Part # MP6401DQT-25BD3-LF-Z
Manufacturer Monolithic Power Systems
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8TQFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MP6401DQT-25BD3-LF-Z PCB Footprint and Symbol
MP6401DQT-25BD3-LF-Z Specifications
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :155 µA
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :8-WDFN Exposed Pad
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :57dB (1kHz)
Supplier Device Package :8-TQFN (3x3)
Voltage - Input (Max) :5.5V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.22V @ 300mA