AZ2940D-1.8TRG1
AZ2940D-1.8TRG1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AZ2940D-1.8TRG1
LIXINC Part # AZ2940D-1.8TRG1
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-2
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ2940D-1.8TRG1 PCB Footprint and Symbol
AZ2940D-1.8TRG1 Specifications
Part Number:AZ2940D-1.8TRG1
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :-
Supplier Device Package :TO-252-3
Voltage - Input (Max) :13.2V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :0.75V @ 1A