AZ2940S-3.3TRE1
AZ2940S-3.3TRE1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AZ2940S-3.3TRE1
LIXINC Part # AZ2940S-3.3TRE1
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1A TO263
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ2940S-3.3TRE1 PCB Footprint and Symbol
AZ2940S-3.3TRE1 Specifications
Part Number:AZ2940S-3.3TRE1
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :-
Supplier Device Package :TO-263
Voltage - Input (Max) :13.2V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.55V @ 1A