AZ39150T-3.3G1
AZ39150T-3.3G1
Enlarge
For Reference Only
Part Number AZ39150T-3.3G1
LIXINC Part # AZ39150T-3.3G1
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ39150T-3.3G1 PCB Footprint and Symbol
AZ39150T-3.3G1 Specifications
Part Number:AZ39150T-3.3G1
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Through Hole
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :-
Supplier Device Package :TO-220-3
Voltage - Input (Max) :13.2V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.5V @ 1.5A