EMK212BJ225KG-T
EMK212BJ225KG-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number EMK212BJ225KG-T
LIXINC Part # EMK212BJ225KG-T
Manufacturer TAIYO YUDEN
Category
Description CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EMK212BJ225KG-T PCB Footprint and Symbol
EMK212BJ225KG-T Specifications
Part Number:EMK212BJ225KG-T
Brand:Texas Instruments
Applications :SMPS Filtering
Capacitance :2.2 µF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Not For New Designs
Ratings :-
Temperature Coefficient :X5R
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :16V