CX0603MRX7R8BB223
CX0603MRX7R8BB223
Enlarge
For Reference Only
Part Number CX0603MRX7R8BB223
LIXINC Part # CX0603MRX7R8BB223
Manufacturer Pulse Electronics
Category
Description CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CX0603MRX7R8BB223 PCB Footprint and Symbol
CX0603MRX7R8BB223 Specifications
Part Number:CX0603MRX7R8BB223
Brand:Texas Instruments
Applications :Bypass, Decoupling
Capacitance :0.022 µF
Failure Rate :-
Features :Low ESL (X2Y)
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25V