KUHP-11A51-240
KUHP-11A51-240
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUHP-11A51-240
LIXINC Part # KUHP-11A51-240
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 240V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUHP-11A51-240 PCB Footprint and Symbol
KUHP-11A51-240 Specifications
Part Number:KUHP-11A51-240
Brand:Texas Instruments
Coil Current :12 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :240VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :204 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :20 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 45°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :20 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max