KUEP-3D15-110
KUEP-3D15-110
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUEP-3D15-110
LIXINC Part # KUEP-3D15-110
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUEP-3D15-110 PCB Footprint and Symbol
KUEP-3D15-110 Specifications
Part Number:KUEP-3D15-110
Brand:Texas Instruments
Coil Current :11 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :110VDC
Contact Form :SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :82.5 VDC
Must Release Voltage :-
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :150VDC - Max