T9GS1L14-22
T9GS1L14-22
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9GS1L14-22
LIXINC Part # T9GS1L14-22
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9GS1L14-22 PCB Footprint and Symbol
T9GS1L14-22 Specifications
Part Number:T9GS1L14-22
Brand:Texas Instruments
Coil Current :41 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :22VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :16.5 VDC
Must Release Voltage :2.2 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :22 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :480VAC - Max