T9GV2L24-15
T9GV2L24-15
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9GV2L24-15
LIXINC Part # T9GV2L24-15
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 15V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9GV2L24-15 PCB Footprint and Symbol
T9GV2L24-15 Specifications
Part Number:T9GV2L24-15
Brand:Texas Instruments
Coil Current :60 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :15VDC
Contact Form :SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :11.25 VDC
Must Release Voltage :1.5 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Release Time :22 ms
Seal Rating :Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :480VAC - Max