T9GS2L24-18
T9GS2L24-18
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9GS2L24-18
LIXINC Part # T9GS2L24-18
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 18V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9GS2L24-18 PCB Footprint and Symbol
T9GS2L24-18 Specifications
Part Number:T9GS2L24-18
Brand:Texas Instruments
Coil Current :50 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :18VDC
Contact Form :SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :13.5 VDC
Must Release Voltage :1.8 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :22 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :480VAC - Max