T9GV2L14-48
T9GV2L14-48
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9GV2L14-48
LIXINC Part # T9GV2L14-48
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9GV2L14-48 PCB Footprint and Symbol
T9GV2L14-48 Specifications
Part Number:T9GV2L14-48
Brand:Texas Instruments
Coil Current :18.8 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :48VDC
Contact Form :SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :36 VDC
Must Release Voltage :4.8 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Release Time :22 ms
Seal Rating :Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :480VAC - Max