T9GS2L24-48
T9GS2L24-48
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9GS2L24-48
LIXINC Part # T9GS2L24-48
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9GS2L24-48 PCB Footprint and Symbol
T9GS2L24-48 Specifications
Part Number:T9GS2L24-48
Brand:Texas Instruments
Coil Current :18.8 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :48VDC
Contact Form :SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :20 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :36 VDC
Must Release Voltage :4.8 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Release Time :22 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :480VAC - Max