KRPA-11AY-24
KRPA-11AY-24
Enlarge
For Reference Only
Part Number KRPA-11AY-24
LIXINC Part # KRPA-11AY-24
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KRPA-11AY-24 PCB Footprint and Symbol
KRPA-11AY-24 Specifications
Part Number:KRPA-11AY-24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :84 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :-
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :20.4 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :-
Operating Temperature :-45°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :-
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max
Termination Style :Plug In, 8 Pin (Octal)