KUMP-7A58-24
KUMP-7A58-24
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUMP-7A58-24
LIXINC Part # KUMP-7A58-24
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUMP-7A58-24 PCB Footprint and Symbol
KUMP-7A58-24 Specifications
Part Number:KUMP-7A58-24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :115 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VAC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :15 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :20.4 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 55°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC - Max