KUEP-11A35-120
KUEP-11A35-120
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUEP-11A35-120
LIXINC Part # KUEP-11A35-120
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUEP-11A35-120 PCB Footprint and Symbol
KUEP-11A35-120 Specifications
Part Number:KUEP-11A35-120
Brand:Texas Instruments
Coil Current :24 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :120VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :102 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 45°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :150VDC - Max