KUP-17A55-120
KUP-17A55-120
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUP-17A55-120
LIXINC Part # KUP-17A55-120
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 120V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUP-17A55-120 PCB Footprint and Symbol
KUP-17A55-120 Specifications
Part Number:KUP-17A55-120
Brand:Texas Instruments
Coil Current :24 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :120VAC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :102 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 45°C
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max